Bielizna termoaktywna wysokiej jakości – co to znaczy?

Opublikowano: 2018-10-23 22:17:12
Kategorie: Bielizna

Bielizna termoaktywna wysokiej jakości – co to znaczy?

Niepostrzeżenie wkroczyliśmy w sezon jesienno-zimowy. Skończyły się te przyjemne czasy, kiedy wystarczyło założyć na siebie koszulkę oraz spodenki sportowe i można było wyjść na trening. Teraz już bez porządnej bielizny sportowej ani rusz! Trzeba nadgonić braki i uzupełnić garderobę. Wchodzisz do sklepu z odzieżą sportową, kierujesz się do działu z bielizną sportową i… Stajesz przed regałami uginającymi się od produktów. Pełna paleta kolorów, materiałów i fasonów, a wszystko w pełnym zakresie cenowym. Można się pogubić!

 

Postaram Ci się nieco pomóc w podjęciu słusznej decyzji. W dzisiejszym wpisie skupię się na tym, co w zdecydowanej przewadze decyduje o tym, czy warto kupić konkretny produkt termoaktywny. Co sprawia, że bielizna sportowa zasługuje na miano wysokojakościowej?

 

Podstawowy budulec – przędza

 

Przędza to wyrób włókienniczy, który powstaje po skręceniu pasm włókien. Jest półproduktem do produkcji dzianin i tkanin. To ona decyduje o tym, czy odzież będzie przyjemna w dotyku i czy po wielu praniach zachowa swoje pierwotne kształty. Odpowiednie skręcenie mikrowłókien sprawia, że bielizna termoaktywna jest elastyczna i wraca do właściwej formy. Sprytny splot w odzieży wysokiej jakości sprawia, że nie ma konieczności wykorzystywania włókien lateksowych, które hamują wydostawanie się wilgoci na zewnątrz i mogą powodować podrażnienia skóry.

 

Co sprawia, że odzież jest przyjemnie miękka?

Czasami bielizna sportowa jest sztywna i drapie. Wynika to z użycia taniej przędzy, w której włókna są grubsze i sztywne oraz jest ich mniej. Nie daj się zwieść i nie licz na to, że koszulka termoaktywna albo kalesony nagle magicznie staną się przyjemne w dotyku lub Twoja skóra się do nich przyzwyczai. Kupuj tylko taką bieliznę, która od pierwszego moment jest przyjemna dla skóry. Przędza wysokiej jakości nadaje materiałowi miękkość. Najlepsze do bielizny sportowej są przędze wielofilamentowe poliamidowe i poliestrowe. Co to znaczy?

przędze wielofilamentowe

Na każdą nitkę składa się kilkaset gęsto i ciasno skręconych włókien. Im więcej mikrowłókien, tym większa sprężystość. Dodatkowo większa liczba mikrowłókien przekłada się na lepsze odprowadzanie wilgoci. Setki mikrowłókien to większa powierzchnia odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Istotny wpływ na transport wilgoci ma także rodzaj włókna. Te poliamidowe idealnie się sprawdzają, ponieważ wymagają niewielkiej ilości ciepła do rozgrzania, co sprawia, że wilgoć jest szybciej transportowana.

 

Jony srebra w strukturze

Jednym z najistotniejszych parametrów bielizny termoaktywnej jest emisja jonów srebra z minerałów zawartych w mikrowłóknach przędzy. Im większy procentowy udział przędzy z jonami srebra w całkowitej masie dzianiny, tym skuteczność takiej odzieży jest wyższa. Mniejsza zawartość przędzy z jonami srebra obniża cenę, ale zdecydowanie pogarsza skuteczność. Co istotne, istnieją różne technologie wykonania takiej przędzy. Okazuje się, że bielizna z jonami srebra to nie zawsze bielizna wykonana z przędzy generującej jony srebra. 

 Jony srebra w odzieży

 Często bielizna jest wykonana z tanich włókien poddanych obróbce chemicznej. Włókna są nasączane preparatem z jonami srebra, a bielizna po kilku, kilkunastu praniach traci swoje właściwości antybakteryjne. W takim przypadku preparat przedostaje się do skóry i może powodować reakcje alergiczne. Przędza wykonana z mikrowłókien, które mają w strukturze jony srebra to produkt trwały. Bielizna z niej wykonana nie traci swoich właściwości po wielu praniach!

silver bion forte

 

Materiał, czyli dzianina

Przędza jest bazowym budulcem bielizny, jednak odpowiedni splot dzianiny może znakomicie wzmacniać jej działanie. Właściwe struktury i grubość sprawiają, że materiał jest puszysty, a my jako użytkownicy mamy same pozytywne odczucia. W czasie dziania tworzą się struktury przestrzenne. Jedne warstwy wpływają na skuteczność odprowadzania wilgoci i termoregulację, a inne tworzą elastyczny szkielet. Właśnie ten szkielet implikuje komfort użytkowania. Dobre przyleganie do ciała to właściwe działanie bielizny. Elastyczna odzież wykazuje tolerancję rozmiarową i ułatwia dobór bielizny do indywidualnych preferencji.

 

Dobrze. Już wiesz całkiem sporo, ale jak poznasz, że konkretna koszulka termoaktywna albo kalesony spełniają Twoje oczekiwania? Odpowiedź jest dosyć prosta. Czytaj metki, etykiety i informacje na opakowaniach! Producent, który przykłada uwagę do jakości produktu, raczej się tym pochwali. Zwykle wolę poświecić nieco więcej czasu na przygotowanie merytoryczne do zakupu odzieży sportowej, niż potem żałować zakupu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (with http://)